Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie din ziua „Naşterii Domnului” la Mănăstirea „Înălțarea Domnului” Hîrjauca

DSCN2184_измен.размер

În această zi binecuvîntată de Dumnezeu cînd întrega făptură prăznuieşte Naşterea Domnului Nostru Iisus Hristos, Președintele Departamentului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală, Arhimandritul Kiril (Braguța), a săvîrşit Sfînta şi Dumnezeeasca Liturghie la Mănăstirea „Înălțarea Domnului” Hîrjauca

Alături de Părintele Stareț la Sfînta şi Dumnezeeasca Liturghie au luat parte slujitorii sfintei mănăstiri și viețuitorii ei.

În cadrul Sfintei Liturghii după citirea pericopei evanghelice, Președintele Departamentului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală și stareț al acestei mănăstiri, Arhimandritul Kiril (Braguța), a dat citire Pastoralei la Naşterea Domnului a Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni.

La final Părintele Stareț a felicitat obștea monahală și creștinii veniți la rugăciune cu ocazia acestui mare praznic urîndule multă sănătate iar Nașterea Domnului să le aducă multe bucurii și mari realizări.