Hramul Paraclisului Episcopal “Sf. Trei Ierarhi” din Orașul Ungheni

EUN_3455_новый размер

Joi, 12 februarie 2015, cînd Biserica Ortodoxă face pomenire sfinților Trei Ierarhi și luminători ai lumii Vasile cel Mare, Grigore Teologul și Ioan Gură de Aur, Președintele Departamentului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguța) a luat parte alături de Chiriarhul locului la sărbătorirea hramului Paraclisului Episcopal.

Preasfințitul PETRUEpiscop de Ungheni și Nisporeni a oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie în paraclisul din incinta Centrului Eparhial din orașul Ungheni care îşi sărbătoreşte hramul.

În dimineața zilei, Preasfinția Sa a fost întîmpinat de către parohul bisericii şi creştinii veniţi la rugăciune. Alături de Ierarh la Slujba Praznicală au luat parte Secretarul Eparhial, Protoiereul Vadim COROSTINSCHI, Preşedintele Departamentului Eparhial Mănăstiri şi Viaţă Monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguţa), Protopopul raionului Ungheni, Protoiereul Bartolomeu TURTUREANU şi Secretarul Episcopului, Arhidiaconul DOMETIAN (Redco) împreună cu preoții slujitori și creștinii veniți la slujbă.

În cadrul Sfintei Liturghii, Protoiereul Simeon CULEAC, parohul acestui sfânt locaș a fost decorat de către Ierarh cu Medalia Eparhială ,,Sf. Bnc. Knz. Alexandru Nevski” gradul I.

La finele Sfintei Liturghii Preasfințitului PETRU, a rostit un cuvânt de învățătură, relatând crâmpeie din viața și activitatea acestor mari sfinți, luminători ai Ortodoxiei.

După încheierea Sfintei Liturghii, Chiriarhul însoţit de soborul de preoţi slujitori a oficiat un Te Deum de sănătate pentru omagiații zilei de astăzi dar și pentru credincioșii prezenți la Sfânta Liturghie, felicitându-i călduros pe cei care poartă numele în cinstea celor Trei Ierarhi prăznuiți astăzi.

Parohul bisericii, Protoiereul Simeon CULEAC a venit cu un cuvânt de felicitare adresat Ierarhului, mulțumindu-i totodată pentru grija deosebită față de acest paraclis.