Suflete al meu scoală!

După o îndelungată zbuciumare a fiecărui dintre noi prin grijile vieţii acesteia, Biserica aduce un timp de reculegere care duce „în afara timpului” şi anume rugăciunile săvârşite în Postul Mare.

Postirea aspră, rugăciune continuă, inimă frântă, acete lucruri  ne întăresc duhovniceşte. Prima săptămână vine ca un îndemn de trezire a subconştientului nostru în a conştientiza starea păcătoasă a noastră şi anume prin Canonul Sf. Andrei Criteanu, „Suflete al meu scoală de ce dormi? sfârşitul se apropie…”.

Câţi dintre noi ne gândim la acel sfârşit? Dar câţi dintre noi sântem pregătiţi de a-L întâmpina pe Hristos? Acest sfârşit nu se termină aici, ci el este un început în viaţa noastră VEŞNICĂ, fie în împărtăşirea dragostei lui Dumnezeu, sau în refuzul acestei dragoste nemărginite pe care Dumnezeu ne-o împărtăşeşte!

Biserica mănăstirii „Înălţării Domnului” Hârjauca, zilnic este cu uşile deschise   pentru a ne ruga împreună în planul mântuirii noastre.

Şi vine cu un program liturgi special:

Graficul slujbelor pe perioada Postului Mare la Mănăstirea Hârjauca

Luni,Marți și Joi

800 – rugăciunea de dimineaţă, ceasurile III şi VI, IX cu obedniţa, vecernia

1600 – Pavecerniţa Mare cu canonul de pocăinţă

0000 – Miezonoptica, utrenia cu ceasul I

MIERCURI

800 – rugăciunea de dimineaţă, ceasurile III şi VI, IX cu obedniţa, vecernia cu Sf. Liturgie a Darurilor mai Înainte Sfințite

1600 – Pavecerniţa Mare cu canonul de pocăinţă

0000 – Miezonoptica, utrenia cu ceasul I

VINERI

800 – rugăciunea de dimineaţă, ceasurile III şi VI, IX cu obedniţa, vecernia cu Sf. Liturghie a Darurilor mai Înainte Sfințite