Pe 17 aprilie 2012, majoritatea clericilor  din cuprinsul Episcopiei de Ungheni şi Nisporeni, s-au adunat astăzi, în istorica şi frumoasa Mănăstire Hâncu, pentru a coliturghisi alături de Stăpânul lor, Prea Sfinţitul Ierarh PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni.

Prea Sfinţia Sa, a fost întâmpinat călduros de obştea mănăstirească în frunte cu stareţa Egumena PARASCHEVA (Cazacu), alţi stareţi şi stareţe din cuprinsul eparhiei printre care şi stareţul Mănăstirei Hşrjauca Arhimandrit KIRIL (Braguţa) şi sutele de credincioşi veniţi la închinare şi rugăciune în această mănăstire.