Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi

DSCN0209

Odată cu începerea perioadei triodului Biserica a orânduit patru duminici pregătitoare înainte de Postul Mare. Duminica a treia este Duminica Înfricoşătoarei Judecăţi.

Sfânta Liturghie a fost oficiată de către stareţul mănăstirei Arhim. KIRIL (Braguţa), care în predica sa a vorbit creştinilor despre comportamentul nostru zi de zi şi împlinirea celei mai mari porunci lăsate de Mântuitorul Hristos care le împlineşte pe celelalte şi anume Porunca Iubirii Aproapelui. Anume prin cuvintele care Mântuitorul lea spus celor la judecată, că dacă aţi făcut semenilor Mei mai mici Mie aţi făcut, arătând importanţa acestor lucrări în viaţa mântuitoare a fiercăruia din noi.

Totodată a îndemnat credincioşii la post şi rugăciune mai aprofundată, mai ales că intrăm în perioada Postului Mare. Să fim mai buni, mai milostivi şi mai iertători.