Arhimandritul CHIRIL (Braguţă) a fost numit noul stareţ al mănăstirii Hîrjauca

Marţi, 20.12.2011, în a doua jumătate a zilei, după finisarea adunării anuale generale a preoţilor din cuprinsul Episcopiei, Prea Sfinţitul PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni a convocat şedinţa preşedinţilor Departamentelor Eparhiale pentru a face bilanţul dărilor de seamă anuale.

De asemenea Ierarhul a primit în audienţă pe stareţul mănăstirii “Înălţarea Domnului” din s. Hârjauca, r-nul Călăraşi – Arhimandritul AMBROZIE (Munteanu), care din binecuvântate pricini şi-a dat demisia, în locul său fiind numit Arhimandritul CHIRIL (Braguţă), cleric al Mănăstirii “Sf. Ap. Petru şi Pavel” din s.Bocancea-Schit, r-nul Sângerei. Prea Sfinţia Sa i-a urat noului stareţ o conlucrare activă în sânul Bisericii Ortodoxe, dragoste şi răbdare cu monahii, fraţii şi ascultătorii mănăstirii dar şi cu toţi binecredincioşii creştinii care vor frecventa şi vor cere sfintele rugăciuni ale vieţuitorilor mănăstirii sus numite.

Sursa: http://episcopia-ungheni.md/