Slujba din Noaptea Învierii Domnului la Mănăstirea Hîrjauca

DSCN2428

Nu puţini sunt creştinii care doresc să întâmpine Sfintele Paşti la o mănăstire, acolo unde se simt mai aproape de Dumnezeu, tocmai pentru că trăirea din zilele premergătoare Învierii este parcă mai intensă.

Pentru a veni în întâmpinarea celor care doresc să devină pelerini la ceasul primirii Luminii Celei Sfinte, Mănăstirea Hîrjauca şi-a deschis larg porţile în noaptea Învierii Domnului.

Preşedintele Departamentului Eparhial, Mănăstiri şi Viaţă Monahală, Arhimandritul KIRIL (Braguţa) împreună cu soborul de preoţi şi diaconi slujitori ai mănăstirii au oficiat Slujba Pascală în biserica ,,Înălţarea Domnului” din complexul mănăstirii.

În cadrul Sfintei Liturghii Părintele Stareţ a dat citire Pastoralei Preasfinţitului PETRU, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, la Învierea Domnului ,,Prin Învierea Domnului s-a pus temeliei zidirii veșnice a credinței creștine, că suntem fii ai Învierii. Omul trebuie să trăiască învierea, prin înviere sa mai înainte de obşteasca înviere”, adică prin pocăinţă și prin trecere la viaţa în Hristos. Minunea învierii lui Hristos este temelia Bisericii, temelia Creștinismului și a fiecărui creștin în parte.  Taina învierii ne aduce nouă toate veşnicele adevăruri: adevăruri despre om, despre Dumnezeu, despre viaţă, despre dragoste şi dreptate, despre păcat şi moarte, despre rai, despre iad, despre biruinţa asupra morţii, asupra păcatului şi asupra iadului, despre timp şi despre veşnicie, despre Mântuitorul şi mântuire, în general despre orice, care era indispensabil existenţei omeneşti, pentru viaţa cea veşnică în lumea lui Dumnezeu, văzută şi nevăzută. Datorită acestor adevăruri mărturisite, Învierea lui Hristos este sărbătoarea întregii lumi creștine, însă nicăieri nu este atât de luminoasă ca în Ortodoxie. În centrul vieţii noastre eclesiale, stă marea minune a învierii Domnului. Viaţa aceasta nu poate fi concepută fără Dumnezeu, dar nici viaţa noastră creştină nu-şi are rostul fără Învierea Domnului.