PREASFINȚITUL EPISCOP PETRU A VIZITAT MĂNĂSTIREA ”HÎRJAUCA” ȘI ”FRUMOASA”

eun_6216_%d0%bd%d0%be%d0%b2%d1%8b%d0%b9-%d1%80%d0%b0%d0%b7%d0%bc%d0%b5%d1%80   În după-amiaza zilei de vineri, 14 octombrie 2016Preasfințitul PETRU, Episcop de Ungheni și Nisporeni a vizitat Mănăstirile ”Hîrjaica” și ”Frumoasa” din cuprinsul Episcopiei de Ungheni și Nisporeni.

Prima mănăstire vizitată de Chiriarh a fost mănăstirea „Înălțarea Domnului” Hîrjauca, aici starețul mănăstirii, Arhimandritul KIRIL (Braguța) care este și Președintele Sectorului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală, a prezentat Stăpînului un raport de activitate a mănăstirii mai ales a lucrărilor de renovare a mănăstirii.

A doua mănăstire vizitată Preasfinția Sa, a fost mănăstirea „Sf. Treime” Frumoasa. Aici a fost întîmpinat călduros de stareța mănăstirii, Egumena BENEDICTA (Mura) îmreună cu toată obștea monahală.