Duminica Cincizecimii sărbătorită la mănăstirea „Înălțarea Domnului” Hîrjauca

DSCN2619_измен.размер

Duminica Pogorîrii Sfîntului Duh este o sărbătoare deosebită pentru întreaga Biserică Ortodoxă. Comemorarea și reactualizarea liturgică a acestui mare eveniment este deosebit de importantă pentru credincioși deoarece acest moment marchează nașterea Bisericii Creștine. Pogorîrea Sfîntului Duh asupra Apostolilor este actul de trecere a lucrării mîntuitoare a lui Hristos din umanitatea Sa în oameni. Astfel, Biserica se constituie prin aceasta extindere a vieții lui Hristos în noi.

În ziua acestui mare praznic, Președintele Dpartamentului Eparhial, Mănăstiri și Viață Monahală și starețul mănăstirii, Arhimandritul KIRIL (Braguța) a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la mănăstirea „Înălțării Domnului” Hîrjauca. Îndată după Sfînta Liturghie, potrivit tradiţiei din Bisericile Ortodoxe, a fost săvîrşită slujba Vecerniei, numită şi a plecării genunchilor, care cuprinde şi cele șapte rugăciuni rostite special de către preoţi în această zi, pentru invocarea harului Duhului Sfânt şi a ajutorului lui Dumnezeu peste membrii văzuţi ai Bisericii, dar şi pentru odihna sufletelor tuturor credincioşilor mutaţi la cele veşnice întru nădejdea învierii şi a dobîndirii Împărăţiei Cerurilor.